You are currently viewing Jak zacząć? Instrukcja ogólna!

Jak zacząć? Instrukcja ogólna!

Jeśli jesteś na samym początku drogi z pieluchami wielorazowymi i mylą Ci się te wszystkie nazwy. Zastanawiasz się co to otulacz i wkład chłonny? Że niby wkład wkładam do środka ale czego i gdzie jest ten środek ?  Nie przejmuj się, każdy kiedyś zaczynał ale i i tak już jesteś krok do przodu bo wiesz o istnieniu nowoczesnych pieluch wielorazowych. To nie fizyka kwantowa, można to ogarnąć samemu.

 

Instrukcja ogólna, zwięzła i na temat:
Do czystego i zalanolinowanego otulacza wkładamy wkład chłonny całość zakładamy na pupę dziecka. Przy zmianie pieluchy, otulacz jeśli nie został zabrudzony kupą trafia do wietrzenia i można go z powrotem użyć przy kolejnej zmianie. Wkład chłonny trafia do worka na brudy ( kosza, kubła itp.) a następnie do pralki.  Suszymy jak tak jak chcemy: na słońcu, w domu na suszarce lub w suszarce bębnowej.

Otulacz to warstwa pieluchy, która chroni przed przeciekaniem. Nasze otulacze składają się z dwóch warstw cienkiej 100%wełny merino, która jest miła w dotyku i nie podrażnia skóry dziecka. Sprawdzi się zimą i latem. Otulacz zapinany jest na metalowe zatrzaski. ( które są nierdzewne i bez niklu)

Wkłady chłonne to ta cześć pieluchy wielorazowej, która zatrzymuje wszystkie nieczystości. Mogą być z różnych materiałów np. bawełna, bambus, konopie mogą mieć też różną formę np. długi, krótki, formowanka, tetra, z burtami, prefold, preflad itd

Kupę  dziecka które ma już rozszerzaną dietę, wyrzucamy do toalety.  Pomocne mogą być specjalne, spłukiwalne papierki do wyłapywania kupy. Mleczne kupki niemowlaka można spłukać silnym strumieniem wody bezpośrednio do toalety, lub wiaderka. Można też wypłukać wszytko za pomocą pralki. Instrukcja prania wełny poniżej.👇

Pranie wełny:

 • pierz ręcznie lub w pralce jeśli masz większe ilości  ( tylko w trybie do prania wełny )
 • woda powinna mieć temperaturę max 30st. ( jest to chłodna woda) użyj wody o tej samej temperaturze do prania i płukania. Woda nie powinna być ani za ciepła ani za zimna. Nie musi to być laboratoryjna precyzja. Zaufaj sobie. Chłodna to znaczy chłodna. Ani zimna ani ciepła.
 • Nie wykręcaj! Odciśnij nadmiar wody, następnie zawiń otulacz w ręcznik i odciśnij resztę wody depcząc stopami. Stary sprawdzony sposób na pewno go znasz.
 • Susz na płasko

Właściwości wełny:

 • jest oddychająca, przewiewna
 • ma właściwości termoregulacyjne
 • jest higieniczna ze względu na samooczyszczanie (zalanolinowana wełna rozkłada mocz na sole i wodę, którą odparowuje na zewnątrz)
 • nie powoduje przecieków ( dzięki impregnacji lanoliną)

Kuracja Lanolinowa:
Po co lanolinować? Lanolina sprawia, że wełna jest odporna na zapachy i bakterie. Rozkłada mocz na sole i wodę które są odparowywane.
Do przeprowadzenia kuracji potrzebne będą:
Słoik (lub inne naczynie np. miska, pojemnik ) wrzątek ok 1/4 słoika, 1 łyżeczka płatków mydlanych, 1 łyżeczka lanoliny ( 100%, bezwonna ) Wszytko mieszamy ( powstaje mleczny idealnie gładki roztwór) i uzupełnimy naczynie wodą. Całość powinna być letnia by nie oparzyć palca przy sprawdzaniu i wełny przy kuracji.

Otulacz wywrócony na lewą stronę moczymy przez 3-6h ( z nowej wełny ) z wełny recyklingowej można nawet całą noc.
Po wyjęciu z kuracji płuczemy otulacz w letniej wodzie. Wełna nie lubi gdy jest jej za zimno ani za ciepło. Dobrze wypłukany otulacz z mydła nie przecieka ! Otulacz po kuracji jest lepki, to uczucie znika gdy wyschnie.
Wyjmujemy i odciskamy nadmiar wody z wełny na płasko. Nie wykręcamy! Suszymy na płasko.
Dobrze wysuszony i zalanolinowany otulacz nie przecieka!
Kuracje powtarzamy raz na 2 – 3 miesiące lub gdy otulacz zaczyna przeciekać.

Jeszcze raz dla utrwalenia. Jak dbać o otulacze wełniane:

 • po każdym użyciu odłuż do wietrzenia ( wełna poradzi sobie z pozostałością moczu)
 • jeśli jest zabrudzony kupą, spłucz ją silnym strumieniem wody ( np. słuchawką prysznicową)
 • jeśli otulacz wymaga odświeżenia wypierz go w letniej wodzie ręcznie lub program do wełny (30st. ) z dodatkiem płynu do prania wełny ( woda do prania i płukania powinna mieć zbliżoną temperaturę )
 • nie prasuj

Pranie wkładów chłonnych – używaj proszku do prania białych ubrań, nie używaj płynów zmiękczających (taki płyn oblepia włókna i zmniejsza ich chłonność), użyj programu do płukania przed praniem, do prania zasadniczego wybieraj program do bawełny (powyżej 2h) 60 st. ( jeśli wybierzesz 40 st dodatkowo użyj odkażacza np. Nappy Fresh – antybakteryjny dodatek do proszku). Stosuj odpowiednią ilość proszku ( instrukcję znajdziesz na opakowaniu twojego proszku).Zbyt duża ilość proszku może podrażniać skórę dziecka, zbyt mała nie wypierze pieluch.

Wkłady możesz suszyć na słońcu (bardzo dobrze wybiela plamy) lub w suszarce bębnowej (będą miękkie w dotyku). Nie prasuj!

Uwaga: wszystkie naturalne materiały aby nabrać pełnej chłonności wymagają kilkukrotnego prania przed pierwszym użyciem. Pełną chłonność nabierają po ok. 6 praniach. Pranie możesz rób co 1-3 dni w zależności od ilości wkładów, które posiadasz i sposobu ich suszenia.

 

Jak zaplanować ilość wkładów, którą potrzebujesz ? Uwzględnij: ilość zmian pieluchy w ciągu doby, uwzględnij też częstotliwość prania i długość suszenia.

Moje przykładowe wyliczenia: Zmieniam pieluszkę 8 razy na dobę. Piorę co drugi dzień. Na pranie potrzebuję ok 2,5h + 3h suszenie w suszarce bębnowej (czyli w sumie ok pół dnia) myślę, że 20 wkładów chłonnych powinno mi wystarczyć.

Dobre przygotowanie ułatwi ci życie. Nasze rady:

 • Zaplanuj jak przechowasz brudne pieluchy. Nie zamykaj ich w szczelnym plastikowym pojemniku. Zamykany worek bawełniany/wełniany/PUL lub przymknięty kosz na pranie z pewnością wystarczy.
 • Przetestuj i zaplanuj ile wkładów i otulaczy potrzebujesz.
 • Jest wiele rozwiązań. Jeśli coś u Ciebie nie działa to nie działa, a nie, że nie potrafisz w wielopieluchowanie. Spróbuj wygoolować nowe rozwiązanie. Możesz też zapytać nas mailem, na FB lub instragramie. Chętnie Ci pomożemy.

Miej radość z każdej zmiany pieluchy 💪

Dodaj komentarz